Helyi stakeholderek találkozói a REDISCOVER projekt megvalósításában résztvevő partnereknél


A REDISCOVER projekt azon fő célkitűzésével összhangban, hogy a partnerségben résztvevő városok zsidó kulturális örökségében rejlő feltáratlan lehetőségre építve korunk elvárásainak megfelelő idegenforgalmi megoldások kialakítása valósuljon meg, a projekt tematikus tevékenységének első lépéseként valamennyi partner város a helyi közösség részvételén alapuló módszer segítségével felmérést végez, melynek eredményeként kialakítja a helyi, tárgyi és szellemi zsidó kulturális örökségi elemeket integráló portfólióját. A munka során a helyi érdekeltek különösen hangsúlyos szerephez jutnak, mobilizálásuk céljából a REDISCOVER projektpartnerek 2018. november 1-jétől 2018. december 20-ig helyi szintű találkozók megrendezésére vállalkoztak az érdekelt felek részvételével.  

Ezen találkozók alkalmával a helyi érdekelteknek lehetőségük nyílt megismerkedni a projekt legfontosabb tevékenységeivel, a várt eredményekkel és fő célkitűzésekkel. Emellett kiemelt hangsúlyt kapott a helyi érdekeltek jelentőségének ismertetése, bemutatásra került projekt kezdeti szakaszában betöltött szerepük, továbbá tudatosításra került a megvalósítás későbbi szakaszaiban kulcsfontosságú szerepvállalásuk, amely elsősorban a projekt eredményeinek terjesztése, a meglévő ismeretek és tapasztalatok megosztása, vagy új ötletek felvetése terén ragadható meg. 

A helyi érdekeltek körében szakemberek széles köre található, köztük a helyi önkormányzatok, turisztikai szervezetek, a kulturális örökség megőrzéséért felelős helyi szervek képviselői, a téma szakértői, a helyi kereskedelmi kamarák szakemberei, a helyi zsidó közösség tagjai és prominens személyiségei. Az érdekeltek helyi csoportjainak első hangsúlyos szerepe a projekt keretében valamennyi partner által létrehozandó helyi Personal History File témájának meghatározása volt. A REDISCOVER projekt során a projektet népszerűsítő közösségi média poszt-sorozat keretében a partnerek által elkészített egy-egy Personal History File került megosztásra, amely személyes interjú keretében a helyi zsidó kultúra egy-egy szegmensét hivatott népszerűsíteni a nagyközönség körében. A helyi érdekeltek jelentős szerepet játszottak az adott projektpartner által készített Personal History File témájának meghatározásában, illetve ennek megfelelően a potenciális interjúalany kiválasztásában. Az interjúalanyok körében a helyi zsidó közösségek kiemelkedő személyiségeit, a zsidó kulturális örökséggel kapcsolatos jelentős szakértelemmel rendelkező szakértőket, illetve turisztikai szakembereket találunk. Az interjú-sorozat a projekt Facebook felületén kerül megosztásra: https://www.facebook.com/rediscover.interreg/

A helyi érdekeltek találkozói során a szakmai munka első lépéseként a helyi zsidó kulturális örökség repozitóriumának kialakítását támogató módszertan került a megbeszélés fókuszába. Kulcsfontosságú kérdésnek bizonyult azon fő kategóriák meghatározása, amelyek mentén a tárgyi és szellemi örökség elemei azonosításra, majd a városi szintű repozitóriumokba beemelésre kerülnek. A tárgyi örökségi elemek között elsősorban a zsinagógák, temetők, egyéb szakrális épületek, lakóépületek, iskolák és szociális intézmények kerültek feltérképezésre, bár a projekt keretében a fő hangsúly a mindeddig rejtett szellemi kulturális örökségi elemekre helyeződik, ezek körében is elsősorban a dalok, zene, tánc, irodalom, konyhaművészet, kézművesség, tudományok, személyes hitvallások, szóbeli történelem, kiemelkedő személyiségek öröksége kerül feltárásra. Sok esetben hatalmas mennyiségű információ áll rendelkezésre a helyi zsidó kulturális örökséggel kapcsolatban, ami olyan értékelési módszer kialakítását is szükségessé teszi, amely az egyes örökségi elemekben rejlő idegenforgalmi potenciál értékelését is támogatja. A helyi repozitóriumok a későbbiekben egy közös, web-alapú turisztikai szolgáltatási és vonzerő-portfólió alapjául szolgálnak majd.

Pont és ellenpont – Filmek a néprajzi filmek XXVII. nemzetközi fesztiváljáról


A néprajzi filmek háromnapos fesztiválja, amely idén Aldous Huxley ismert regénye nyomán Pont és ellenpont címmel kerül megszervezésre, megkísérli mindössze három film alapján bemutatni a mai élet összetettségét és ellentmondásosságát, illetve az antropológia által tárgyalt témák széles skáláját.

Program

Szerda, december 26. 19h – Hogyan váltam azzá, aki voltam (Dél-Korea, 2018) 95’
Padma Angdu egész addigi élete feje tetejére áll, amikor kirúgják a kolostorból, ahol élt. Noha Ladakhiban élő Buddhaként tekintenek rá, mégis egyetlen dolog ad neki erőt, a tanítója feltétel nélküli szeretete. A kamaszkorba érve a közösség nagy elvárásai a fiatal rinpocsét lázadásra késztetik. Miután éveken át hiába várja, hogy megjelenjenek a tanítványai Tibetből, a válaszokat kereső, kamaszkora küszöbén álló rinpocse és agg tanítója elindulnak Tibetbe vezető hősies útjukra.

Csütörtök, december 27. 19h – Pani: Nők, drog és Katmandu (Thaiföld, Spanyolország 2017) 87’
Noha a nők drogfüggőségét Nepálban tabuként kezelik, hat bátor nő mégis nyíltan beszél a harcáról, hogy kigyógyuljon a függőségéből, miközben a kitaszítottak életének kihívásaival szembesülnek Katmanduban: a szegénységgel, a drogdílerekkel, a korrupt rendőrökkel, a diszkriminációval, hogy csak szexmunkásként tudják fenntartani önmagukat. A társadalom által kitaszítva magukra támaszkodnak, egymást segítve a túlélésben. Néhány nőnek sikerül elindulni a gyógyulás rögös útján, míg mások maradnak, mivel nem tudnak elmenekülni a függőség okozta szenvedésektől. A maga egyedi és ritka perspektívájával a film együttérzést, megértést és empátiát ébreszt a függőségektől szenvedő nepáli nők iránt.

Péntek, december 28. 19h – Menjünk Délre (Kanada, 2018) 104’
A Menjünk Délre egy tetralógia második része, melyben Dominic Gagnon az igazság utáni korszakban kívánja feltárni az internet világának különböző oldalait. Hűen a kamera nélküli mozik iránti elkötelezettségéhez, a filmje anyagát a Youtuberek világából gyűjti. A kortárs guruk által vallott abszurd lapos Föld elméletekkel játszva, a korong alakú Föld poláris központjából kel útra a trópusok felé, a gleccserekkel szabdalt hideg tengereken át, egészen a világűrig! Azok, akikkel találkozik, megosztják velünk a saját igazságukat, kialakítva ezáltal egy eszelős mozaikot – melyben egyforma figyelmet érdemelnek a bevásárlólisták, az intim ömlengések és az összeesküvéselméletek, a Föld szédítő képei az űrállomásról nézve, az ártatlan nyári filmek, a szexturizmus és az éghajlatváltozás okozta trópusi kataklizmák – vagyis egy hipnotikus visszhangkamrát, amelyben minden összekapcsolódik… Mert az interneten minden igaz. Az újságírói tényellenőrzéssel ellentétben a filmkészítő a saját szubjektivitásából egy Délről szóló elméletet épít, ugyanúgy, ahogyan az északról szóló filmben Északról szőtt elméletet.

1918 – a Monarchia utolsó éve Szabadkán


Időpont: 2018. december 20., csütörtök, 19 óra
Helyszín: Félemeleti kiállítóterem
Előadó: Mirko Grlica, történész, múzeumi tanácsos

Az első világháború utolsó éve felszínre hozta az adott városi közeg társadalmának összetettségét, egy államban, annak összeomlása és a történelem süllyesztőjében való eltűnése előtt. A számos idei kísérlettel szemben, melyek olcsó politikai pontszerzés céljából megpróbálták átírni a történelmet, és mindent csak néhány válogatott, kívánatos tényre visszavezetni – ezzel az előadással az a szándékunk, hogy rámutassunk a különösen viharos események összetettségére. Kezdve a város és Magyarország politikai vezetőinek azon kísérletétől, hogy a történelem kerekét a korábbi évtizedek nyomvonalán tartsák, a női (feminista) és baloldali (munkás) mozgalmak üzeneteinek meg nem értésén át, az előadás felhívja a figyelmet a hatalom alkalmatlanságára a polgárok mindennapi megélhetési gondjainak megoldására, valamint arra az anarchiára, amely mindenféle, a védtelen polgárok ellen irányuló rabló hadjáratok formájában öltött testet. Ha mindezekhez hozzávesszük a spanyolnáthajárvány következményeit, megkapjuk azt a keretet, melyben annak az évnek a végén testet öltött a délszláv állam eszméje.

Boschan György


Megnyitó időpont: 2018. december 13., csütörtök, 18 óra
Helyszín: Földszinti kiállítóterem
Nyitóbeszédet mondanak: dr. Olivera Erić művészettörténész és Nárai Éva publicista
Zenei közreműködő: a Szabadkai Zenesikola diákjai
A tárlat és a tanulmányok szerzői: dr. Ninkov K. Olga és Ljubica Vuković Dulić
A kiállítás 2019. május 31-ig tekinthető meg.

Boschan György festőművész és Akadémiai tanár A gimnáziumot Szabadkán végezte, és a szabadkai Grimasz című szatirikus lap karikaturistája volt. Kiállítói tevékenységét is Szabadkán kezdi meg: 1938-ban a belgrádi Művészeti Akadémia hallgatójaként a Népkörben a Híd folyóirat által megrendezett Jugoszláviai Fiatal Magyar Képzőművészek című tárlaton vesz részt. A belgrádi Akadémián 1949-ben diplomázott, majd ugyanott tanított festészetet 1979-ig. A Szerbiai Képzőművészek Egyesületének rendeletei ellen lázadó Függetlenek (Samostalni) és a Belgrádi Csoport (Beogradska grupa) egyik alapítótagja. A vajdasági művésztelepek elkötelezettje. Jelentősek szabadkai szereplései 1949-ben és 1954-ben, amikor a város képzőművészeti arculatának formálásában vállal szerepet. Művészetében a két világháború közötti hagyományt éltette tovább a jugoszláv szocialista rendszer korai szakaszában is. Olyan alkotóról van szó, aki egyforma figyelmet szentelt a társadalmi-pedagógiai munkának és az alkotótevékenységnek. A belgrádi Képzőművészeti Akadémia tanáraként, tanári-pedagógusi munkája során jelentős képzőművészeti eseményekben is részt vesz – mint például az akadémia első Alapszabályzatának összeállításában 1957-ben. Az Ecskai Művésztelep díjában és Forum díjban részesült. 1984-ben hunyt el Belgrádban. Özvegye, dr. Nada Bošan a Szabadkai Városi Múzeumnak adományozta a művész 26 alkotását, ezzel megalapozva a Boschan György Ajándékgyűjteményt.

A Szabadkai Városi Múzeum Boschan György születésének századik évfordulója alkalmából azzal a szándékkal rendez kiállítást, hogy hozzájáruljon a Boschan-ópusz jobb megismeréséhez, a további kutatásokhoz, a művész méltó helyének kijelöléséhez. A most megjelenő színes katalógusban dr. Niknov K. Olga BOSCHAN GYÖRGY ÉS SZABADKA, valamint Ljubica Vuković Dulić BOSCHAN GYÖRGY – EGYETEMI HALLGATÓ ÉS ELŐADÓ című tanulmányai olvashatóak. A katalógus külön egységét képezi Boschan György közgyűjteményekben fellelhető munkáinak jegyzéke, amelyeből a tárlaton a következő közgyűjtemények szerepelnek: óbecsei Városi Múzeum, zentai Városi Múzeum, Szabadkai Városi Múzeum, belgrádi Zsidó Történeti Múzeum, belgrádi Kortárs Művészetek Múzeuma, szabadkai Kortárs Galéria, nagybecskereki Kortárs Galéria.

„Sem a művészetekben, sem a társadalmi életben nem tűrt meg semmilyen sablont vagy dogmát. Hiányzik sziporkázó szellemessége és találó, éles kriticizmusa a közvéleményben előforduló ámító butaságokról.” (Simin Bosán Magda)